Jak działa polski system pomocy w usamodzielnieniu się wychowankom domów dziecka?
- Szczegóły
Osiągnięcie pełnoletności oznacza dla wychowanków domów dziecka konieczność stopniowego usamodzielniania się, czyli inaczej mówiąc przystosowania do życia poza placówką. Proces ten związany jest z opracowaniem planu usamodzielniania się, w którego realizacji podopiecznego wpiera opiekun. Jaką pomoc od państwa otrzymuje wychowanek domu dziecka po opuszczeniu placówki? O tym, jak działa polski system pomocy oraz na jakie wsparcie w dorosłym życiu mogą liczyć podopieczni placówek opiekuńczo-wychowawczych, piszemy w dalszej części artykułu.
Na jaką pomoc po opuszczeniu domu dziecka mogą liczyć jego wychowankowie?
Wychowankowie domów dziecka po opuszczeniu placówek wychowawczych muszą mierzyć się z trudami nowej rzeczywistości. Nie mają mieszkania, pracy ani bliskich osób, które pomogłyby im się odnaleźć w dorosłym życiu. Mogą za to skorzystać z pomocy, jaką oferuje państwo. Osoba usamodzielniająca się może liczyć na pomoc w zakresie kontynuowania nauki, znalezienia mieszkania czy uzyskania zatrudnienia. Wychowankowie domów dziecka mogą ubiegać się o:
- możliwość tymczasowego zamieszkania w tzw. mieszkaniu chronionym,
- świadczenie pieniężne pokrywające koszty ich dalszej edukacji,
- pomoc w usamodzielnianiu się w postaci świadczenia pieniężnego przeznaczonego np. na polepszenie warunków mieszkaniowych,
- pomoc rzeczową dotyczącą np. zakupu materiałów na remont mieszkania czy sprzętów niezbędnych do kontynuowania nauki,
- pomoc psychologiczną i prawną,
- wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
I choć państwo nie pozostawia byłych podopiecznych bez pomocy, często wsparcie okazuje się niewystarczające. Co więcej, warunki, jakie trzeba spełnić, by je uzyskać, odbierają niektórym możliwość korzystania z takich świadczeń. Wówczas nieodzowną pomoc oferują fundacje pomocy wychowankom domów dziecka. Pomoc po wyjściu z domu dziecka w Płocku zapewnia nasza Fundacja „Ich dom”. Nasze działania skupiają się głównie na zbieraniu środków finansowych na zakup mieszkań dla byłych podopiecznych domów dziecka. Takie wsparcie ułatwia wejście w dorosłość oraz uwalnia młodych ludzi od konieczności powrotu do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych.