Blog
Co wpływa na stabilizację społeczną młodego człowieka opuszczającego ośrodek opiekuńczy?
- Szczegóły
Wchodzenie w dorosłość to dla młodych ludzi czas wielu intensywnych i często sprzecznych ze sobą emocji. Z jednej strony pojawia się radość, z drugiej poczucie strachu i osamotnienia. Dlatego tak ważne jest ich wsparcie w tym pięknym, ale trudnym okresie. Niestety, tego często brakuje młodzieży, która opuszcza placówkę wychowawczą, co przekłada się na późniejsze problemy ze stabilizacją społeczną. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób można im pomóc i czego najbardziej potrzebują w tym czasie.
Remont mieszkania socjalnego. Gdzie szukać wsparcia?
- Szczegóły
Możliwość korzystania z mieszkania socjalnego często jest jedyną możliwością na samodzielne rozpoczęcia dorosłego życia dla byłych wychowanków domów dziecka. Niestety, większość mieszkań oferowanych przez państwo wymaga solidnego remontu, na który nie stać tych młodych ludzi. Czy mają oni szansę na zwrot kosztów przeznaczonych na jego odnowienie? Gdzie szukać pomocy? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Czy byłym wychowankom placówek opiekuńczych przysługuje ustawowe wsparcie finansowe?
- Szczegóły
Proces usamodzielniania się byłych wychowanków placówek opiekuńczych to dla nich bardzo trudny okres. Większość z nich nie ukończyła jeszcze szkoły i nie jest w stanie podjąć pracy zarobkowej. Pozbawieni środków do życia i dotychczasowej opieki, zmuszeni są powrócić do patologicznych środowisk albo pozostać w domu dziecka, ale i tam często brakuje już dla nich miejsca. Aby ułatwić byłym wychowankom start w samodzielne życie, mogą oni liczyć na pomoc finansową ze strony państwa.
Opuszczenie domu dziecka. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
- Szczegóły
Jesteś wychowankiem domu dziecka i w najbliższym czasie musisz go opuścić? A może podjąłeś już pierwszą próbę usamodzielnienia się, ale ze względu na trudności, wróciłeś do placówki? Doskonale rozumiemy, jak trudno jest rozpocząć dorosłe życie bez wsparcia materialnego i pomocy bliskich. Jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z wyzwaniami czekającymi Cię po opuszczeniu domu dziecka lub jesteś osobą, która chce pomóc takim ludziom, zobacz, co możesz zrobić.
Czym są i jak działają mieszkania hotelowe?
- Szczegóły
Mieszkania hotelowe udostępniane przez Fundację Ich Dom przeznaczone są dla młodych ludzi, którzy opuszczają dom dziecka i wkraczają w dorosłe życie. Celem jest zapewnienie im dogodnego miejsca zamieszkania, aby mieli lepszy start i nie wrócili do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych.
Jak uchronić młodą osobę opuszczająca dom dziecka przed powrotem do dysfunkcyjnego środowiska?
- Szczegóły
Przed wychowankami opuszczającymi dom dziecka stoi wiele wyzwań. Muszą wkroczyć w świat dorosłych, usamodzielnić się bez wsparcia ze strony rodziny. Państwo zapewnia im minimalne wsparcie, które nie pozwala na opłacenie mieszkania czy podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Tak naprawdę często nie mają bezpiecznych warunków dalszego rozwoju, przez co niestety zwiększa się ryzyko powrotu do dysfunkcyjnego środowiska. Czy można temu zapobiec?
Co powinien zrobić młody człowiek, który musi opuścić placówkę opiekuńczo-wychowaczą?
- Szczegóły
Chociaż zgodnie z polskim prawem państwo powinno zapewnić pomoc młodym osobom, które muszą opuścić placówki opiekuńczo-wychowawcze, w praktyce najczęściej okazuje się to mrzonką. Pieniądze, jakie otrzymują byli wychowankowie domów dziecka, nie zawsze starczają na samo wyżywienie, nie wspominając o wynajmie mieszkania, kontynuacji nauki czy zakupie odzieży. W wielu gminach brakuje też mieszkań socjalnych. Młodzi ludzie w skrajnych przypadkach trafiają do noclegowni dla bezdomnych, a najczęściej wracają do patologicznych środowisk, z których pochodzą. Jak wychowanek domu dziecka może zawalczyć o swoją przyszłość?
W jaki sposób fundacje wspierają młodych ludzi, którzy opuszczają domy dziecka?
- Szczegóły
Polacy są wrażliwi na losy dzieci z domów dziecka. Chętnie organizują różnego rodzaju zbiórki, by chociaż trochę wspomóc dzieci i młodzież, które nie zaznały domowego ciepła. Niewielu z nich jednak zastanawia się, z czym borykają się młodzi dorośli, gdy kończą 18 lat. Niestety często zmuszeni są wrócić do dysfunkcyjnych środowisk, z których pochodzą, gdyż zaczynają życie na własny rachunek bez niczego – często nawet bez podstawowych umiejętności.
Czy wychowankowie domów dziecka mogą liczyć na mieszkanie z nadania?
- Szczegóły
Wielu Polaków jest wrażliwych na potrzeby dzieci z domów dziecka. Co roku organizują oni zbiórki i różnego rodzaju akcje, mające na celu zaopatrzenie wychowanków tych placówek w zabawki, przybory do nauki i ubrania. Niewielu z nas jednak pamięta też o tym, że dzieci rosną, stają się pełnoletnie… i zostają z niczym. Po opuszczenia domu dziecka zazwyczaj nie mają dokąd pójść i muszą zaczynać dorosłość od zera. Czy mogą liczyć na pomoc ze strony państwa, chociażby w postaci mieszkania socjalnego?
Co powinien zrobić wychowanek domu dziecka, którego nie stać na zakup lub wynajem mieszkania?
- Szczegóły
Brak środków finansowych, brak wsparcia ze strony bliskich oraz trudności ze znalezieniem pracy - to jedynie część problemów, z jakimi muszą mierzyć się wychowankowie domów dziecka po opuszczeniu placówek. Często jednak największym wyzwaniem okazuje się znalezienie nowego miejsca zamieszkania. Ceny mieszkań w Polsce lawinowo rosną. Wysokie są też ceny wynajmu. Z tego powodu wychowanków domów dziecka nie stać ani na wynajem, a już tym bardziej na zakup mieszkania. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, sprawdź, gdzie szukać wsparcia. Poniżej podpowiadamy, z jakich form pomocy mogą skorzystać wychowankowie domów dziecka.
- « Poprzedni
- 1
- 2
- Następny »