Fundacja pomocy dzieciom „Ich dom” z Płocka – o organizacji

Uśmiechnięta dziewczynka niesie na baranach chłopcaNa pomysł założenia fundacji wpadli Elżbieta i Jan Krzescy. Historia jej powstania sięga lat 90. Fundacja zdobyła rozgłos po programie Zwyczajni – Niezwyczajni. Na jej konto zaczęło trafiać coraz więcej funduszy z rozliczeń podatkowych. Dzięki środkom przekazywanym Fundacji z 1% podatku udało się kupić kilkanaście mieszkań dla młodych ludzi!

Choć mieszkania są własnością fundacji, młodzież może w nich przebywać bezterminowo, opłacając rachunki i… dbając o swoje gniazdka.

Jaki jest cel fundacji?

Głównym celem fundacji jest zbieranie pieniędzy na zakup mieszkań dla młodych ludzi, którzy opuszczają domy dziecka i wkraczają w dorosłe życie. Państwo nie zapewnia im środków na zakup lokali i często młodzież zmuszona jest wrócić do dysfunkcyjnych środowisk rodzinnych. To dla nich niejednokrotnie ogromna tragedia. By tego uniknąć, fundacja pomaga im na tyle, na ile to możliwe. Jest w ciągłym kontakcie z wieloma ośrodkami i instytucjami opiekuńczo-wychowawczymi oraz rodzinnymi domami dziecka. To one wskazują jej kandydatów do otrzymania mieszkania – młodych ludzi, którzy osiągnęli pełnoletniość, skończyli szkołę i muszą opuścić placówkę, która stanowiła ich dom. Jesteśmy Fundacją pomocy dzieciom, która:

• finansuje wkłady mieszkaniowe lub budowlane,
  • pomaga przy zakupie mieszkań dla młodych ludzi wychowanych w domach dziecka,
  • pomaga w nabyciu wyposażenia,
  • przekazuje mieszkania będące własnością Fundacji do użytku osobom potrzebującym,
  • pomaga osobom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze zaadaptować się w nowym środowisku.

Naszym głównym celem jest pomoc wychowankom, którzy nie mają możliwości zakupu mieszkania na własność lub jego wynajęcia.

Kupili już 15 mieszkań

Dzięki hojności darczyńców fundacji udało się nabyć kilkanaście mieszkań. Wszystkie zajęte są przez młodych ludzi z domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. W ostatnich trzech przebywają Tomek i Piotrek oraz młode małżeństwo z dzieckiem. Mogą w nich mieszkać tak długo, jak będą chcieli. Gdy zwolnią dane mieszkanie, fundacja przekazuje je kolejnej potrzebującej osobie. Mieszkania są jej własnością, a podopiecznym placówek przekazuje się je na zasadzie mieszkania hotelowego.

Fundacja wspiera młodzież również w inny sposób: wyremontowała mieszkanie w Warszawie i pomogła wytypować kandydatów do zamieszkania w lokalach z puli Urzędu Miasta Płocka.

Cieszymy się, że nasze działania przynoszą efekty!

Pomoc dla obecnych wychowanków

Mamy otwarte serca dla wszystkich podopiecznych domów dziecka. Dlatego też dajemy wsparcie także osobom, które nadal w nich przebywają. Organizujemy wycieczki, koncerty, rejsy, ogniska i dyskoteki, aby umilić wolny czas wychowankom. W ten sposób możemy bliżej poznać podopiecznych placówek oraz ich potrzeby. Zbieramy pieniądze na balach dobroczynnych poprzez organizację licytacji. Wpływy z przedmiotów, które trafiają na aukcję stanowią wkład w nowe mieszkania dla młodych lub pomoc innego rodzaju. Nie zapominamy o żadnym dziecku!